Rady a tipy, jak se starat o polštáře a kdy pořídit nové

Publikováno

04. Října 2021

Čas čtení

2- 3 minuty

Sdílet:

Asi nám dáte za pravdu, že má polštář na kvalitu spánku zásadní vliv. Důležitý však není jen samotný výběr kvalitního polštáře, ale také následná péče. Proč polštáře pravidelně prát a jak? A kdy vyměnit starý polštář za nový? 

Jak je to s praním polštářů?

Jak často a na jaký stupeň polštáře prát? Péče o polštáře by se měla odvíjet od toho, z jakého materiálu je polštář vyrobený. Máte doma péřové polštáře? Měli byste je prát alespoň jednou ročně a maximálně čtyřikrát do roka. Péřové polštáře byste měli prát minimálně na 60 °C a nechat je důkladně proschnout. Je také nezbytné je po vyprání správně protřepat, načechrat a vyvětrat. Také většinu polštářů z ovčí vlny je možné prát na 60 °C, vždy se však řiďte pokyny výrobce. 

A jak pečovat o polštáře z dutého vlákna nebo o zdravotní polštáře? Opět je na místě prostudovat si pokyny výrobce, tyto materiály náplní polštářů totiž mohou mít specifické požadavky na praní a sušení.

Nezapomeňte na péči o povlečení

Péče o polštáře je samozřejmě spojena také s pravidelnou péčí o povlečení. Nevíte, jaké povlečení zvolit, aby bylo příjemné na dotek a vynikalo skvělými vlastnostmi? Velmi oblíbenou volbou je luxusní povlečení z Mako bavlny, které najdete u české značky Stella Ateliers. Potah na polštář byste měli ideálně prát jednou za dva týdny, pokud se více potíte, tak i častěji. 

Polštáře a organický odpad

Proč je vlastně pravidelná péče o polštáře tak důležitá? Protože během života do svého okolí vyloučíme okolo 20 kg odumřelých kožních buněk a zhruba třetina tohoto množství skončí právě na našich peřinách a na polštáři. Asi ani nemusíme dodávat, že takovéto prostředí je učiněným rájem pro roztoče. Na polštáři ostatně nekončí jen odumřelé kožní buňky, ale také maz, vlasy, chlupy a také pot, kterého za noc můžeme vyloučit až okolo jednoho litru. 

Kdy je čas na změnu?

I kvalitní anatomické polštáře po určité době ztrácejí schopnost poskytnout páteři dostatečnou oporu, proto je třeba čas od času pořídit polštář nový. Po jaké době? Zhruba po 3 letech. Polštář byste měli vyměnit také ve chvíli, pokud pociťujete, že vám způsobuje bolesti zad a krku nebo pokud změnil svůj původní tvar, došlo k zežloutnutí jeho barvy nebo jsou na něm skvrny, které nejde vyprat. 

Velikost polštáře

Usoudili jste, že už byste měli pořídit nový polštář? Pak vás čeká jeho výběr. Při výběru je důležitá nejen volba materiálu, ale také velikosti. Spíte převážně na zádech? Pak byste měli sáhnout po větším polštáři alespoň s rozměry 70x90 cm. V případě, že upřednostňujete spánek na boku, vaše rameno by se mělo opírat o matraci a polštář by měl udržovat hlavu v rovině s páteří. Ideální proto bude menší polštář s rozměry 50x70 cm nebo 40x60 cm, případně čtvercový polštář.

Sdílet:

Novinky do Vaší schránky

Nechte si posílat novinky o krásné ložnici.

Mohlo by vás také zajímat

Matrace   |   29. Prosince 2023   |  KrásnáLožnice

Matrace a rošt jsou základem pro zdravý spánek

Matrace a rošt jsou základem pro zdravý spánek
Spánkem strávíme přibližně jednu t..

Číst více

Osvětlení   |   29. Prosince 2023   |  KrásnáLožnice

Jak vybrat ideální osvětlení pro vaši ložnici

Jak vybrat ideální osvětlení pro vaši ložnici  
Přestože ložnice slouží primárně ..

Číst více

Povlečení   |   29. Prosince 2023   |  KrásnáLožnice

Dokonalý vánoční dárek pro vaše blízké - jak vybrat vhodné luxusní povlečení, které si zamilují?

Dokonalý vánoční dárek pro vaše blízké - jak vybrat vhodné luxusní povlečení, které si z..

Číst více

O spánku   |   29. Prosince 2023   |  KrásnáLožnice

5 tipů, díky kterým bude vaše ložnice útulnější, než kdy dříve

5 tipů, díky kterým bude vaše ložnice útulnější, než kdy dříve
Ložnice je místo, ..

Číst více

Povlečení   |   20. Června 2022   |  Miroslav Bahenský

Luxusní povlečení z pleteniny má řadu výhod, víte o nich?

Bavlněné povlečení může být vyrobeno z tkanin nebo z pletenin. Znáte výhody pleteniny? J..

Číst více

Povlečení   |   09. Května 2022   |  Miroslav Bahenský

Trendy v povlečení pro moderní ložnice

Ložnice je místo, kde trávíme skoro 1/3 dne. Je důležité, aby nám v ní bylo příjemně, do..

Číst více