7 tipů, jak rychle usnout. Roli hraje povlečení i teplota v ložnici

Publikováno

27. Září 2018

Čas čtení

2- 3 minuty

Sdílet:

Dlouhé hodiny se převalujete, koukáte do zdi, nemůžete se dopočítat oveček a ráno se cítíte jako „vyvoraná myš“? Problémy se spánkem jsou v dnešní uspěchané době čím dál tím častější. Vzhledem k tomu, že jeho kvalita má přímý vliv na fyzickou výkonnost i mozkovou činnost po čas dne, je nezbytné umět rychle usnout. Tím spíš, pokud pro velké vytížení nestíháte spát oněch doporučených 7-8 hodin denně. Následujících 7 tipů by vám k tomu mělo pomoci.

 1. Vhodná teplota

Ani vedro, ani zima. Každý sice máme jiné preference, ale obecně platí, že by teploměr v  měl v noci během spánku ukazovat hodnotu v rozmezí mezi 16 a 22 stupni Celsia.

 1. Pohodlné pyžamo

Pokud trávíte noci nazí, tato rada vám moc nepomůže. Pokud ne, tak vězte, že kvalitnímu spánku přispívá i pohodlné pyžamo, ve kterém se nezpotíte, ale zároveň se v něm nebudete klepat zimou. Typicky lze doporučit materiály jako je bavlna nebo hedvábí, které disponují dobrými termoregulačními schopnostmi.

 1. Nebuďte peciválové

Na kvalitní spánek i rychlé usnutí má vliv chování člověk během dne. Doporučujeme se minimálně 2-3x týdne „dokopat“ k aktivnímu pohybu, který vás jednak udrží v kondici, jednak zdravě unaví. Zvlášť, pokud máte sedavé zaměstnání. Jděte si zaběhat, projet se na kole, zahrát tenis nebo fotbal. Na tom nezáleží. Dejte si ale pozor, abyste zhruba 3 hodiny před ulehnutím do postele už byli v klidu. Přiměřená únava je spolehlivým receptem na rychlé usnutí, avšak budete-li čerstvě rozpumpovaní, budete se jen nervózně převalovat a oka nezamhouříte.

 1. Kvalitní povlečení, ve kterém se nezpotíte

Stejně jako pyžamo, tak i povlečení hraje při usínání, a následně i během spánku důležitou roli. by měly být prodyšné, antialergické a příjemné na dotek. Co do použitého materiálu lze doporučit hedvábí a a v rozmanitých provedeních. Např. varianty:

 • Mako-Jersey,
 • Švýcarský Prémium-Satén,
 • Jersey,
 • Mako-Satén,
 • Mako-Batist,
 • Mako-Damašek.

 1. Příjemná atmosféra je základ

Ložnice by měla být nejútulnější místností v bytě. Slaďte dohromady povlečení, závěsy, koberce i všechny další doplňky tak, aby spolu barevně i co do stylu korespondovaly. Poličky by měly plnit předměty, které máte rádi a které ve vás evokují pocity klidu, lásky a bezpečí. Doporučit lze třeba fotografie vašich nejbližších, dárky od nich, obrazy nebo suvenýry z vašich toulek po světě.

 1. Elektronika nemá v ložnici co dělat

Těsně před spaním byste se především měli zklidnit. K tomu vám ale nepomůže „čučení“ na televizi ani hraní her na mobilu. Obrazovky elektronických zařízení vyřazují proudy fotonů, které společně s dalšími faktory utváří v těle kortizol. Pro lepší představu, tento hormon tělo produkuje i po požití kofeinu. Vyřízení mailů si tak raději nechte na ráno.

 1. Vypněte s dobrou knížkou

Na rychlé usínání funguje také pravidelná četba dobré knihy. Nemusíte to nijak přehánět, stačí půlhodiny kvalitního čtiva před spaním, na které se budete soustředit a které vám pomůže po celém dni vypnout a chvíli myslet na něco zcela odlišného. Doporučit lze zejména romány. Odbornou literaturu nebo horor si raději nechte na odpoledne.

Sdílet:

Novinky do Vaší schránky

Nechte si posílat novinky o krásné ložnici.

Mohlo by vás také zajímat

Matrace   |   29. Prosince 2023   |  KrásnáLožnice

Matrace a rošt jsou základem pro zdravý spánek

Matrace a rošt jsou základem pro zdravý spánek
Spánkem strávíme přibližně jednu t..

Číst více

Osvětlení   |   29. Prosince 2023   |  KrásnáLožnice

Jak vybrat ideální osvětlení pro vaši ložnici

Jak vybrat ideální osvětlení pro vaši ložnici  
Přestože ložnice slouží primárně ..

Číst více

Povlečení   |   29. Prosince 2023   |  KrásnáLožnice

Dokonalý vánoční dárek pro vaše blízké - jak vybrat vhodné luxusní povlečení, které si zamilují?

Dokonalý vánoční dárek pro vaše blízké - jak vybrat vhodné luxusní povlečení, které si z..

Číst více

O spánku   |   29. Prosince 2023   |  KrásnáLožnice

5 tipů, díky kterým bude vaše ložnice útulnější, než kdy dříve

5 tipů, díky kterým bude vaše ložnice útulnější, než kdy dříve
Ložnice je místo, ..

Číst více

Povlečení   |   20. Června 2022   |  Miroslav Bahenský

Luxusní povlečení z pleteniny má řadu výhod, víte o nich?

Bavlněné povlečení může být vyrobeno z tkanin nebo z pletenin. Znáte výhody pleteniny? J..

Číst více

Povlečení   |   09. Května 2022   |  Miroslav Bahenský

Trendy v povlečení pro moderní ložnice

Ložnice je místo, kde trávíme skoro 1/3 dne. Je důležité, aby nám v ní bylo příjemně, do..

Číst více